Vakıf Kuruluş aşaması üzerine İnternet te yaptığım araştırma da konuya aşina olmayan birinin anlaşılır şekilde bilgi alabileceği bi alan olmadığını gördüm. Bu konuda hizmet verdiğini iddia eden danışmanlık firmalarının da derleme bile yapmaya ihtiyaç duymadan vgm sitesinden kopyala yapıştır sistemiyle karmaşık bir dizin oluşturduğuna şahit oldum.

Vakıf kurmak dernek kurmaya oranla meşaketli ve maliyet gerektiren bir sistem. Vakıf kuruluş işlemlerinde öncelik sizin tadil gerektirmeyecek (tadil de  mahkeme tescil sürecinde derneklerde tüzük değişikliği olarak bildiğimiz vakıf senedinin amaçlarla uyuşmaması halinde belirtilen maddelerin çıkarılması ya da düzeltilmesi) bir vakıf senedi oluşturmanız. Düzeltme size tamamen Zaman kaybı ve masraf çünkü bu açıdan bilen biri (bildiğini sanan değil bu da size Zaman para kaybı ve stres odağı ) ile çalışmanız doğru olan..

Bankaya vakfınızın giderlerini karşılayacağınıza dair en az 60.000 TL (bu rakam yapacağınız amaçlara göre değişiklik gösterip yükselebilir)  bloke ettirip vakıf Senedi ile beraber  kurucu ya da kurucular tarafından onaylatılması gerekiyor ve bu aşama biraz masraflı .